نگارستان ملی هنر، کمترین بازدیدکننده را دارد

حسن کریمی

 

نزدیک ساعت سه بعداز ظهر به «نگارستان ملی هنر» رسیدم، می‌خواستم که داخل شوم یکی از مسوولین این نگارستان به من گفت که کجا می‌روید؟ در این تاریکی هیچ چیزی معلوم نمی‌شود و امروز برق نداریم. من به حرف‌های پیر مرد توجهی نکردم و وارد نگارستان شدم، به راستی تاریک بود، نمی‌توانستم هیچ اثر و تابلو را به دقت نگاه کنم،همان شد که بازگشتم و در بیرون از مسوولین‌اش در مورد نگارستان ملی هنر سوال کردم.

نگارستان ملی هنر، در سرک آسمایی در ناحیه دوم شهر کابل، کنار موزیم سلطانی موقعیت دارد. این نگارستان در سال ۱۳۶۲ خورشیدی بازگشایی شد که در آن وقت تنها ۲۰۰ اثر را در خود جا داده بود، بعدن تعداد آثار هنری در نگارستان ملی هنر به ۸۰۰ اثر رسید.

نگارستان ملی هنر، شامل نقاشی‌های قدیمی و مدرن  می‌باشد و در چوکات وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور فعالیت می‌کند.

ساختمان نگارستان ملی هنر، دارای دو طبقه می‌باشد که در گذشته این ساختمان خانۀ شخصی یکی از سران حکومت‌های گذشته به‌نام غلام نبی خان چرخی بوده‌است. هم‌چنین این ساختمان در یک برهۀ زمانی  منحیث «کلوب جوانان» و «سفارت‌خانه» نیز استفاده شده است.

نگارستان ملی هنر

در زمان حکومت طالبان، قسمتی زیادی از آثار نگارستان تخریب  گردید. طالبان بعضی از تابلو‌های نقاشی، مثل تابلوهای پرنده‌گان را رویش رنگ می‌پاشیدند و پاره می‌کردند. طالبان ۲۱۰ اثر را در نگارستان ملی هنر از بین بردند، مردم نیز بعضی از آثار هنری این نگارستان را دزدیدند.

در  نگارستان ملی هنر، آثاری از هنرمندان مشهور کشور از قبیل، غلام محمد میمنه‌گی، عبدالغفور برشنا، غوث‌الدین، قربان‌علی عزیزی و تعدادی آثار خارجی نیز نگهداری می‌شود. آثار نگارستان ملی هنر از ارگ ریاست جمهوری و موزیم ملی کشور جمع آوری شده است که این آثار مناظر طبیعی، چهرۀ پادشاهان، بزرگان ملی، لباس‌های محلی، مکان‌های تاریخی، منظره‌های طبیعی کابل و ولایت‌ها را به تصویر کشیده‌است.

شهر کابل مکان‌های تاریخی، دیدنی و تفریحی زیادی دارد که می‌توان از باغ بابر، موزیم ملی، باغ‌وحش نام‌برد؛ باغ‌وحش کابل بیشترین بازدید کننده را دارد و نگارستان ملی هنر کمترین آن را، تکت ورودی برای شهروندان داخلی به نگارستان ملی ۲۰ روپیه و برای شهروندان خارجی ۲۵۰ روپیه می‌باشد.

اشرف غنی رییس جمهور کشور، زمانی که در سخنرانی‌هایش می‌خواهد از چهرۀ زشت و سیاه کشور فرار کند، گریزی به گذشتۀ این کشور می‌زند و با افتخار می‌گوید:« افغانستان تاریخ پنج‌هزار ساله دارد»، اما یک بخش بزرگ از این تاریخ در نگارستان ملی هنر است که شهروندان کابل هر روز از کنار ساختمان آن می‌گذرند و حتی یک بارهم به‌سوی تابلوی این نگارستان نگاه نمی‌کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن