گفت‌و‌شنود با دوکتور عاطفه طیب

وکیل احمدی

درآغاز می‌خواهم بدانم که چه چیزی سبب گردید تا از رشتۀ پزشکی وارد میدان سیاست شوید؟

حضور و یا نقش یک پزشک در حکومت افغانستان می‌تواند یک گزینۀ خوب برای صحت و سلامتی در جامعه باشد. چنان که دیده می‌شود پارلمان هم امروزه نیازمند چنین اشخاص متخصص در بخش‌های مختلف است؛ چون کمیسیون‌های هژده‌گانه‌یی  که در پارلمان وجود دارد، همه مطابق نیازهای جامعه ترتیب شده و در این کمیسیون یک پزشک هم می‌تواند در  زمینه‌های فوق گام‌هایی برداشته و به پیش برود.

در قسمت سیاست می‌خواهم بگویم که در جامعۀ افغانستان حرف سیاست از کوچه‌ها گرفته تا دربار وجود دارد. به باور من ایدۀ سیاست نه تنها برای من با ارزش است، بل‌که برای تمام شهروندان افغانستان یک پدیده مهم می‌باشد. همۀ افرادی که در حال حاضر در این کشور زنده‌گی می‌کنند، امید دارند تا روزی برسد که وارد میدان سیاست شوند؛ زیرا از طفولیت تا ایام جوانی ایدۀ سیاست‌پردازی در ذهن‌شان تزریق  شده‌است.

یکی از ضعف‌هایی‌که پارلمان افغانستان دارد و هر روزه با چالش‌های گوناگونی مواجه است؛ حضور افراد بدون برنامه و بی‌سواد می‌باشد که حتی سند صنف دوازده هم ندارند. این می‌تواند بزرگ‌ترین صدمه را به افغانستان وپارلمان آن بزند. من هیچ‌گاه افرادی را که از یک مرجع اکادمیک وارد کارزار انتخاباتی می‌شوند با کسانی که از مرجع‌های دیگر و غیراکادمیک وارد این فرایند می‌شوند، مقایسه نمی‌کنم.

گام سوم این‌که من با حمایت و تشویق جوانان و استادان دانشگاه‌ و دیگر افراد جامعه در پروسۀ انتخابات اشتر اک کرده‌ام، وگرنه علاقۀ خاصی به این پروسۀ ملی نداشتم و حالا که قشر جوان من را به حضور در این پروسه دعوت کرده‌اند ‌تا آخرین مرحله مبارزه کرده و به پیش خواهم رفت.

با توجه به احتمال فراوان تقلب در انتخابات پارلمانی، چه اطمینانی شما را واداشت که شامل انتخابات شوید؟

تقلب در انتخابات نه تنها در افغانستان بل‌که در تمام کشورها وجود دارد، اما چیزی‌که همیشه ما را انرژی می‌بخشد، اراده است. تقلب نمی‌تواند مانع اراده‌یی که همان منافع ملی در زنده‌گی اجتماعی است، شود. در قسمت تقلب‌ها می‌خواهم یادآوری کنم که مسوولان باید به صورت جدی در این زمینه اقدام کرده و جلو تقلب‌ها را بگیرند.

من در این پروسۀ ملی یگانه رقیب خود را تقلب‌ می‌دانم. اگر در این پروسه تقلب صورت گیرد، هویت انتخابات زیر سوال رفته و صدمه بزرگی را به هوبت ملی که همان انتخابات است، وارد می‌کند.

سیاست نسل نو افغانستان از دیدگاه شما  بالای کدام ارزش و روش‌ها استوار است؟

سیاست در افغانستان در واقع یک پدیدۀ دروغ، تعریف شده است. همان گونه‌ که می‌گویند سیاست یک پدیدۀ چال، فریب و نیرنگ است. سیاست‌مداران افغانستان با استفاده از همین تعریف نقطۀ عبور خود را تعیین کرده و به پیش می‌روند.

با توجه به چنین وضیعتی، ما پا به میدان سیاست نهادیم تا اشتباه دیگران را تکرار نکرده و مسیر جدید و درستی را برای هموار ساختن رای دیگران مهیا سازیم. خوش‌بختانه امروز ما از بستر فرهنگ وارد میدان سیاست شدیم، این می‌تواند برای نسل نو افغانستان ‌یک نقطه برجسته باشد. پیروزی نسل جوان در مجلس نماینده‌گان می‌تواند یک گزینۀ خوب خدمت‌گذاری برای آیندۀ افغانستان باشد؛ زیرا این نسل تجربۀ خوبی از نماینده‌گان قبلی دارند.

اصلی‌ترین هدف شما از راه یافتن به مجلس نماینده‌گان چه چیزی می‌تواند باشد؟

بزرگ‌ترین هدفم از کاندید شدن در مجلس نماینده‌گان خدمت‌گذاری به مردم شریف افغانستان است تا به مردم ثابت کنم که جوانان هم می‌توانند به عنوان یک قوۀ محرک در کشور فعالیت کنند. شهروندان افغانستان باید بالای جوانان حساب کرده و از یک دید دیگری به جوانان نگاه کنند؛ زیرا جوانان‌اند که آیندۀ کشور را رقم می‌زنند. هدف بعدی من از ورود به مجلس نماینده‌گان دور کردن خشونت و بلند کردن صدای رسای زنانی که هر لحظه در برابر خشونت مردان سکوت کرده‌اند، است. ما به نماینده‌گی از زنان کشور ثابت خواهیم کردکه یک زن هم می‌تواند به عنوان یک سیاست‌مدار خوب در افغانستان بدرخشد. هدف دیگر من کمک و هم‌کاری با دانش‌آموزان است که در این قسمت فعالیت‌هایی نیز انجام داده‌ام.

جدی‌ترین چالشی که جوانان دموکرات با آن مواجه‌اند، از نظرتان چیست؟

جدی‌ترین مشکلی که همیشه جوانان را رنج می‌دهد، عدم امنیت در افغانستان است و در مرحلۀ دوم این‌که فرهنگ هم‌دیگر پذیری در میان جوانان کمتر به چشم می‌خورد. مشکل جدی دیگر که ما را همه روزه از بین می‌برد، سیاست‌مدارانی هستند که شهروندان افغانستان را قربانی سیاست‌‌های خویش می‌کنند. چنین افرادی به نوعی خود را رجال برجسته تلقی کرده و نمی‌خواهند فرد دیگری وارد سیاست افغانستان شود؛ درحال حاضر شهروندان کشور از هم‌چو اشخاص اقتدارگرا خسته شده و نمی‌خواهند دیگر رای‌شان را در صندوق‌های چنین اشخاص زورگو وتفنگ‌سالار بیندازند.

چالش دیگری که خطرناک‌تر از همه است و هویت ملی را لکه‌دار می‌کند، تقلب گسترده در انتخابات است. در حال حاضر از آن‌جایی‌که تقلب در انتخابات به گونۀ گسترده صورت گرفته‌است، اکثر مردم اعتماد‌شان را نسبت به این پروسه از دست داده‌اند.

حضور زنان را در انتخابات پیش‌رو چه‌گونه ارزیابی می‌کنید؟

از آن جایی که قانون اساسی افغانستان سهم 25 درصدی را برای زنان اختصاص داده‌است؛ زنان هم حق تجارت، خرید و فروش، شرکت در انتخابات و مجلس‌های سیاسی و آمدن به پروسۀ ملی انتخابات و دیگر کار‌های اجتماعی را دارند. بدبختانه در حال حاضر در افغانستان به‌دلیل عدم امنیت و دامن‌ زدن بحث‌های قومی، حاکم بودن مردسالاری در جامعه، همه و همه باعث شده‌است که زنان کمتر دراین پروسه حاضر شده، رای بدهند.

در حال حاضر روستاهایی وجود دارد که حتی زنان در آن شناسنامه ندارند و سران خانواده‌های‌شان از معرفی هویت آنان انکار کرده و اخذ شناسنامه برای همسرشان را یک ننگ بزرگ می‌شمارند. این پدیده‌ که از ذهنیت افراد ناآگاه به ‌وجود آمده‌است، مانع آزادی زنان این سرزمین شده و درهیچ یک از ادیان جهان جای ندارد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن