اعلاميۀ احزاب و جريان‌های سياسی در پيوند به انتخابات و آغاز مذاكرات صلح

موضع مشترک احزاب، ائتلاف‌های سیاسی و شخصیت‌های تاثیرگذار ملی افغانستان، در پیوند به برگزاری انتخابات و پروسۀ صلح.

افغانستان متعلق به‌ همه ساکنان این سرزمین تاریخی‌‌ست و به همین دلیل، تاریخ افغانستان گواه بر مقاومت متحدانۀ همه باشنده‌گان آن در برابر دشمنان این سرزمین بوده‌است. مردم این سرزمینِ پر افتخار، در طو ل تاریخ خود، در برابر تجاوز و خودکامه‌گی، برادروار ایستادند و جان‌های خود را در دفاع از ارزش‌های اسلامی و ملی‌شان قربانی کردند که دوره‌های جهاد و مقاومت، شاهد بر این مدعاست.

پس از سال ۲۰۰۱ و شکل‌گیری دولت جدید نیز تمام اقوام ساکن این سرزمین، برای تشکیل یک دولت مردمی و برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، در کنار هم متحدانه قرار گرفتند و برای این هدف تا اکنون و همه‌روزه جان‌بازی می‌کنند.
شهروندان افغانستان که به قیمت خون‌شان از ارزش‌ها و آزادی این سرزمین دفاع کرده اند، مستحق این بودند و هستند که نظام مردم‌سالار، خدمت‌گذار، پاسخ‌گو، انتقادپذیر و متمایل به اصلاحات متداوم داشته باشند. از همین‌رو احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی همیشه مسوولانه تلاش‌کرده‌اند تا سران حکومت را در مطابقت با قانون اساسی، متوجه مکلفیت‌‌های‌شان بسازند.

اما با تأسف، به ویژه در چهارسال اخیر، نه تنها به‌خواست‌های برحق و قانونی مردم توجه صورت نگرفت، بل‌که به گونۀ منظم، قانون اساسی و سایر قوانین افغانستان، آگاهانه نقض گردیدند و حتی مواد موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی که بر بنیاد‌ آن، این‌حکومت ایجاد شده است، عملی نشد و در سالیان گذشته، سیاست‌ها و اعمال این حکومت، موجب تفرقه در میان صفوف مردم افغانستان شده و دامن زدن به افتراق، جدایی و دشمنی میان باشنده‌گان این سرزمین، عملن به سیاست حاکم در دست‌گاه حکومت وحدت ملی تبدیل شده است.
زوال حاکمیت قانون در بخش‌های مهمی از قلم‌رو افغانستان طی چهارسال گذشته و سقوط بیش‌تر مناطق به‌دست نیروهای مسلح مخالف نظام، واقعیتی تلخ و دردناک دیگری‌ست.
به صراحت گفته می‌توانیم امروزه، بیش‌تر از هر زمان دیگری وحدت ملی ما در معرض تهدید و تخریب قرار گرفته است. قانون اساسی و نظام حقوقی ما در حال تضعیف است. حق حاکمیت ملی ما آشکارا زیر سوال رفته است. مردم افغانستان از تصمیم‌گیری بر روند‌های ملی و سرنوشت‌ساز، مانند صلح و نظارت قانونی و تاثیرگذار بر روندهای انتخاباتی و دموکراتیک، محروم شده اند. نحوۀ آماده‌گی برای برگزاری انتخابات و شکل‌دهی این روند و هم‌چنین ایجاد و تشکیل نهادهای انتخاباتی با نقض مکرر قوانین مربوط همراه بوده است. با وجود هزینه‌های هنگفت، روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان پر از دست‌کاری و ابهام بوده و زمینه یک تقلب سازمان یافته را فراهم کرده است که همۀ این مسایل نشان می‌دهند رهبران حکومت وحدت ملی، برای تمکین به ارادۀ مردم و برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه، شفاف و فراگیر، اراده سیاسی ندارند.

برگزاری انتخابات عادلانه، شفاف و سراسری:
ما اعضای ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، شورای حراست و ثبات افغانستان و جمعی از شخصیت‌های تاثیرگذار ملی، بر این‌امر اتفاق نظر داریم که انتخاباتِ شفاف، عادلانه و سراسری، معقول‌ترین راه برای انتخاب نماینده‌گان مردم و سایر ارگان‌های مردمی در جمهوری اسلامی افغانستان می‌باشد.
اما، متاسفانه فرایند مبهم و دست‌کاری شده توزیع تذکره‌های جعلی و ثبت‌نام، نشان می‌دهد که روند انتخابات آینده به گونۀ طرح‌ریزی شده است که زمینۀ هر نوع تقلب، تخطی و مهندسی نظام‌مند، به سود سران حکومت افغانستان در آن فراهم باشد و برگزاری انتخابات تحت چنین شرایطی، به گونۀ اجتناب‌ناپذیر، دال بر تقلب از پیش سازماندهی شده است.
ما به سران حکومت وحدت ملی و کمیسیون‌های انتخاباتی خاطرنشان می‌سازیم که باید تا دو هفته پس از انتشار این اعلامیه، به منظور شفاف‌سازی و تضمین سلامت انتخابات، تدابیر زیر اتخاذ گردد:

۱. اعلام ثبت بایومتریک رای‌دهندگان و تضمین این امر توسط ارگان‌های مسوول و اجرایی کردن این پروسه توسط مراجع فنی قابل اعتبار در انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری.
۲. تغییر سیستم انتخاباتی در مطابقت با طرح احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های مهم ملی کشور.
۳. زمینه‌سازی نظارت تاثیرگذار از همه پروسه‌‌های انتخاباتی برای احزاب و نهاد‌های مدنی.

در صورتی که حکومت و کمیسیون انتخابات، برای شفافیت انتخابات به عنوان پروسه ملی، در مدت تعیین شده اقدام نکنند؛ احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی افغانستان، برای پاس‌داشت از قوانین کشور و کلیت نظام مردم-سالاری، برای این‌که مانع روند انتخابات فاسد و بحران‌زای فعلی گردند، ناگزیر اند به گزینه‌های بعدی متوسل ‌شوند. هم‌چنان از جامعه بین‌المللی تقاضا می‌کنیم که از خواست مردم افغانستان مبنی بر برگزاری انتخابات عادلانه، شفاف، فراگیر و عاری از تقلب حمایت و پشتی‌بانی جدی نمایند تا از هر نوع تقلب مهندسی شده و سازمان‌یافته جلوگیری به عمل آید.

هیئت ملی برای مصالحه:
ما احزاب، ائتلاف‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی، در عین حال‌که تاکید بر حفاظت از دست‌آوردهای هجده سال گذشته می‌نماییم، مذاکرات بین‌الافغانستانی را،‌ با هم‌کاری جامعه جهانی و کشورهای منطقه، مناسب‌ترین راه حل برای پایان معضل جنگ در کشور می‌دانیم.
ما هم‌چنان این را یک خلای بزرگ‌ می‌دانیم که تا اکنون یک حرکت ملی و برخاسته از متن مردم، برای دست‌یابی به صلح عادلانه راه نیفتاده است و ما با اتکا به اجماع بزرگ ملی که شکل داده‌ایم، با تشکیل «هیئت ملی برای مصالحه» که متشکل است از نماینده‌گان احزاب، ایتلاف‌های سیاسی، حوزه‌ی مقاومت، شورای ملی و جامعه مدنی؛ آماده‌گی کامل خود را برای آغاز مذاکرات مستقیم ابراز نموده و طی روزهای آینده اسامی کامل اعضای هیئت و طرح و برنامه کاری‌شان را به همه مردم افغانستان پیش‌کش ‌می‌کنیم.

از حکومت افغانستان و جامعه جهانی درخواست می‌کنیم که از شکل‌گیری و برنامه‌های «هیئت ملی برای مصالحه» حمایت همه جانبه و قاطع نمایند و هم‌چنان از تحریک طالبان افغانستان درخواست می نماییم که به این ندای صلح طلبانۀ مردم افغانستان، لبیک گویند.

جمعه ۱۹ اسد ۱۳۹۷

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن